معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قم: فعالیت ۳۰۰ مبلغ و مبلغه در ایام اربعین حسینی

حوزه/معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قم از تدارک غرفه کودک و نوجوان برای اولین بار در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی خبر داد.

حجت الاسلام یعقوب کریمی، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه اظهارداشت: با توجه به اینکه دو سال به جهت شیوع ویروس منحوس کرونا از پیاده روی اربعین محروم بوده ایم، امسال با همکاری حوزه علمیه برادران و خواهران بیش از ۳۰۰ طلبه مبلغ و مبلغه بومی هر استان و شهر در ۱۰۶ موکب مسیر نجف تا کربلا و بین راه از قم تا مهران برای پاسخگویی به سوالات ساماندهی شده اند.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قم به همکاری مستمر ستاد با کمیته فرهنگی اربعین کشور اشاره کرد و ادامه داد: فعالیت های معاون فرهنگی ستاد در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، تبلیغی، ترویجی و اطلاع رسانی می باشد که تاکنون موفق به انجام معرفی پرتال اطلاع رسانی ستاد مرکزی با استفاده از به روزترین روش‌های اطلاع‌رسانی، تهیه و انتشار اخبار، فیلم، عکس، گزارشات، پاسخ به شبهات، بخشنامه‌ها، زیارت مجازی و پرداخت کمک‌های مردمی شده است.

وی افزود: برگزاری همایش‌ها، نشست‌های فرهنگی، نمایشگاه توانمندی‌های ستاد و تقدیر از فعالان ستاد بازسازی در ۱۵سال گذشته با همکاری بعثه مقام معظم رهبری و همکاری نهادهای فرهنگی، همچنین برگزاری همایش رابطین فرهنگی در ساختمان بعثه مقام معظم رهبری به میزبانی کمیته فرهنگی اربعین از جمله آن است.

حجت الاسلام یعقوبی بیان داشت: برگزاری همایش تجلیل از فعالان اربعین در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی به میزبانی ارشاد و تقدیر از فعالان فرهنگی در سال ۱۳۹۸، برگزاری همایش رابطین فرهنگی و روحانیون مواکب در سال ۱۴۰۰ در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی و اهدای نگین و تربت تبرکی به فعالان فرهنگی، برپایی نمایشگاه فعالیت های هرساله ستاد، مشارکت در ساخت برنامه تلویزیونی نشان محبت در قم، همکاری در اعزام گروه های خبری به منظور پوشش همایش عظیم اربعین حسینی از دیگر فعالیت های این معاونت می باشد.

وی به صدور اولین مجوز کوکب «هنر و رسانه» با محوریت نیروهای ارزشی را از دیگر اقدامات این معاونت عنوان کرد و گفت: تبلیغات محیطی با همکاری اتوبوسرانی و نصب پوسترهای اطلاع رسانی، نحوه مشارکت آسان در ساخت و ساز عتبات عالیات، همچنین طراحی پوسترهای مختلف، مشارکت و پشتیبانی از موکب های اربعین، همچنین برگزاری جلسات متعدد با مسئولین و رابطین فرهنگی استان به منظور هماهنگی و هم افزایی بیشتر از جمله دیگر اقدامات این معاونت است.

این فعال فرهنگی به برنامه های متنوع مذهبی و تبلیغی این معاونت در ایام اربعین حسینی اشاره کرد و افزود: در این راستا می توان به؛ برگزاری نشست های تخصصی با مبلغین و مبلغات اربعین حسینی، حضور و سخنرانی در ایام اعزام مبلغین محرم و معرفی اقدامات ستاد بازسازی قم در این همایش، ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی مواکب در زمینه های مختلف، تامین اقلام تبرکی و نمایشگاهی جهت اهدا به اشخاص و نهادها و سایر ادارات اشاره کرد.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قم به فعالیت های حوزه آموزش پرداخت و ادامه داد: برگزاری دوره‌های کوتاه مدت آموزشی برای مدیران و خادمین موکب‌های اربعین که از آن جمله می توان به؛ تشکیل دوره آموزش مکالمه عربی در ۲ مرحله در سال های ۹۷ و ۹۸، اعزام بیش از ۲۵۰ روحانی به مواکب استان قم در سال ۹۸، برگزاری مراسم دعا، توسل و نوحه خوانی، بیان احکام و معارف اسلامی به زبان‌های فارسی، ترکی، عربی، انگلیسی و اردو اشاره کرد.

حجت الاسلام کریمی بیان کرد: تبلیغ چهره به چهره و حضور پررنگ خواهران مبلغه و حضور موفق مبلغین در اکثر موکب ها و دعوت از روحانیون خِبره در اجرای برنامه‌ها تبلیغی – ترویجی از دیگر برنامه های این معاونت می باشد.

وی با بیان اینکه در بخش پژوهشی کارهای گسترده ای صورت گرفته است، افزود: چاپ کتاب و چندین جزوه درزمینه تاریخچه بازسازی اعتاب مقدسه، تالیف دو کتاب در زمینه بازسازی با عنوان «ضرورت‌های بازسازی عتبات عالیات» و «پاسخ به شبهات» و همچنین تالیف کتاب «اصول و روش‌های پاسخ به شبهات» ویژه روحانیون موکب‌های اربعین و روحانیون ستادهای بازسازی سراسر کشور از اقدامات پژوهشی صورت گرفته است.

وی به تدوین شیوه‌های تبلیغ در اربعین و تدوین آشنایی با آداب و رسوم مردم عراق اشاره کرد و گفت: در همین راستا تالیف «اصول موکب داری در اربعین» از جمله دیگر تالیفات این معاونت است.

معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: این معاونت بر اساس اهداف تعیین شده در زمینه های مختلف، اقدامات متعددی را پیش بینی کرده است که هر کدام به نحوی چشمگیر در زمینه اطلاع رسانی و حفظ اقدامات ارزشمند خادمان اهل بیت(ع) نقش بسزایی ایفا نموده است.

حجت الاسلام کریمی در پایان تصریح کرد: موکب کودک و نوجوان به نام «موکب بیت الرقیه» خدمات ویژه کودک و نوجوان به همت ستاد استان قم برای اولین بار در سطح کشور درعمود ۲۹۹ و ۱۲۲۲ میزبان کودکان بوده و با ۴ زبان عربی، فارسی انگلیسی و اردو خدمات ارائه می کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.