آغاز به کار ستاد نهضت ملی تامین و ترویج ازدواج

آغاز به کار ستاد نهضت ملی تامین و ترویج ازدواج: ستاد نهضت ملی تامین و ترویج ازدواج رسماً آغاز به  سراسری مسئولین ستاد نهضت ملی تامین و ترویج ازدواج کشور ، با حضور چهل نفر از مسئولین ستادهای استانی درقم  برگزار شد.
ستاد نهضت ملی ازدواج به ریاست آیت الله محمدرضا آشتیانی معاون اجتماعی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و با مدیر عاملی آیت الله سید حسن حسینی امامی و دبیری جناب آقای دکتر آیت پیمان در قم تاسیس شد.
این ستاد محور فعالیتهای خود را در۴۰۰۰ مسجد از مساجد طراز اول در شهرهای بزرگ با محوریت امامان جماعت و هیئت اُمنای مساجد و معتمدمین محلی، قرار داده است.
قابل ذکر است که محور فعالیتهای این نهضت را موسسه خیریه الزهرا سلام الله علیها  با ۱۲۰ نمایندگی در داخل کشور و ۴۰ نمایندگی خارج کشور، به عهده دارد.
در همایش دو روزه که در ۲۴ و ۲۵ بهمن در قم برگزار شد، شرکت کنندگان  در این همایش با آیت الله العظمی سبحانی دیدار کردند و گزارشی از چگونگی شکل¬گیری و فعالیت¬های نهضت ملی ازدواج، به این مرجع بزرگوار تقلید ارائه گردید.
آیت¬الله سبحانی طی سخنانی خطاب به حاضرین فرمودند:
نظام خانواده، و تکلیف فرزندآوری و تربیت اولاد در اسلام جایگاه بالایی دارد؛ به این جهت اطلاع رسانی و آگاه نمودن جامعه از حوادث آینده و لطمات بزرگی که غفلت و سهل انگاری در این زمینه به اصل دین خواهد زد، اهمیت فراوانی دارد و این کارشما حیاتی وارزشمند است.
معظم له  از مسئولین ستاد نهضت ملی ترویج و تامین ازدواج خواستند که از همه امکانات برای آگاه نمودن شیعیان جهان در رابطه با مکر و حیله دشمن که ترفندهایی را برای برهم زدن تناسب جمعیتی جهان تشیع انجام می¬دهند، استفاده کنند.
آیت¬الله سبحانی تاکید نمودند کتاب و نشریاتی مستند در رابطه با فعالیت دشمن در زمینه کاهش جمعیت ایران بخصوص تشیع، آماده کنید و به خدمت همه بزرگان، مراجع و مسئولین ببرید تا از وضعیت موجود باخبر شده و هم اینکه به موضوع حساس شده تا اقداماتی انجام دهند.
در ادامه این همایش سیاست¬ها و تصمیمات و راهکارهای ستاد مورد بحث اعضای مسئولین استانی قرار گرفت و کارگروه¬های سه¬گانه اقتصادی، تشکیلات، ارتباطات و تبلیغات تشکیل و شروع به کار نمودند.
کارگروه ارتباطات و تبلیغات برای یافتن راهکارهای چگونگی بهبود ارتباطات مؤسسه الزهراء(س) و ستاد نمتا (نهضت ملی تامین و ترویج ازدواج ) با مدیریت دکتر پیمان تشکیل گردید. ایشان در آغاز جلسه کارگروه ارتباطات طی سخنانی گفتند : تبلیغ و جذب مردم، مبانی قرآنی دارد.   وی در بحث ارتباطات به آیه: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ؛ اشاره کردند و گسترش شبکه های ارتباطی جدید را برای اجرایی نمودن چنین طرح های موثر و لازم دانستند .  و ارتباطات و تعارف و شناخت و تعامل را عوامل اولیه موفقیت دانستند .
دبیر ستاد نمتا در رابطه با مبانی قرآنی شناخت که از ضروریات مهم ارتباطات است، به آیه: یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثی‏ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا؛ استدلال کردند و گفتند :
برای تبلیغ و ارتباط و تعامل و جذب باید به استعدادها و قابلیت های مخاطبان  و قابلیت های خود  و توانمندی¬های خودمان متکی باشیم. قبل از همه چیز باید اعتماد به وعده خداوند داشته باشیم که فرموده است : وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ.
ایشان افزودند که برای ارتباط قوی در این رابطه باید برای۵گروه برنامه¬ریزی داشته باشیم و ارتباطات با مخاطبان  که آحاد مردم هستند  مداوم و مستمر باشند و به آنها شناخت بدهیم و آنها را به خوبی بشناسیم و با حسن خلق و محبت جذبشان کنیم.
دکتر پیمان از اعصای ستاد خواست تا ارتباط و تعامل با مخاطبان را در  پنج گروه برنامه ریزی و پیگیری نمایند :
۱- مدیران و مسئولین استانی و شهرستانها در ادارات و نهادها.
۲- مؤسسات و مراکزخیریه و خیرین استانها .
۳- مسئولین و سرمایه داران مستعد برای کار خیر و همیاری و مشارکت .
۴- مراکز و مؤسسات و خیرین خارج از منطقه.
۵- شعبات موفق و فعال موسسه خیریه الزهراء(س) در کشور و خارج از کشور.
در ادامه این همایش ملی ، نماینده¬های استانی که در کارگروه ها عضو بودند، نکاتی را برای ارتباط بیشتر و سریع تر ارائه کردند از جمله :
۱- اعتماد سازی در ارتباط با یکدیگر.
۲-  تشکیل بانک اطلاعات مراجعان جهت اعتماد سازی جامعه.
۳- تهیه دستورالعمل و ساختارمند شدن ارتباطات.
۴- جذب فعالان عرصه ترویج ازدواج.
۵- ارتباط نمایندگان استانی با یکدیگر برای انتقال تجربیات و برنامه¬ها.
۶- تشکیل گروه در فضا های مجازی جهت ارتباطات استانی.
ستاد نهضت ملی تامین و ترویج ازدواج ” نمتا”  یک شکل دینی غیر دولتی و مردمی نهاد  است.
و با الهام از رهنمودهای ولی فقیه و مراجع عظام تقلید و بزرگان دینی ، با فعالیت مسجد محور در صدد کمک به حل معضلات ازدواج و مشکلات فرزند آوری و ازدیاد نسل و کاهش پدیده شوم طلاق نموده است .

مطالب مرتبط: درنگی در مخاطرات افزایش سن ازدواج

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.